Telefon
WhatsApp
Rot – Balans
Rot – Balans

Rot – Balans

Rot ve balans ayarı, bir aracın yolda ilerleyişinde sağlanan dengeyi sağlamak ve aracın dört lastiğine ağırlığı eşit olarak pay etmek üzere yapılır. Rot ayrı, balans ayrıdır. Her iki ayarın birbiri ile bağlantılı olması sebebi ile halk arasında bu işleme rot balans ayarı adı verilmiştir. Firmamız en son teknoloji ve en son yazılımları kullanarak, araçlarınız rot ayarı ve balans ayarı gerçekleştirmektedir.

Balans Ayarı Nedir?

Balans, Türkçeye İngilizceden geçmiş, yabancı kökenli bir kelimedir. İngilizcede Balance, yani denge anlamına gelen bu kelime, araçlar için farklı bir denge konusunu ifade eder. Balans ayarı aracın dengesini değil, ağırlığın lastiklere eşit dağılması için yapılmaktadır.

Balans Ayarı Nasıl Yapılır?

Balans ayarı, arabanızda bulunan dört lastiğin her birine, yola doğru eğim ve denge ile oturması amacı ile kurgulanır.

Adım adım balans ayarı;

  • Lastiklerin her biri, birer birer jantları ile birlikte sökülür.
  • Her lastik, sıra ile yüksek teknoloji ve gerekli yazılımla donanmış cihazlara alınır.
  • Cihaza sabitlenen jant ve lastik, burada dönüş işlemine maruz bırakılır.
  • Bu esnada belirli bir hız ile dönüş gerçekleştiren lastikler gözlemlenir ve yarattıkları dengesizlik unsurları bilgisayar aracılığı ile tespit edilir.
  • Gerekli ayarlar yapılarak balans sağlanır.

Balans işlemi lastiği ve jantı konu aldığından, tespit edilen kusurlar, çeşitli aparatlar ile dengelenebilmektedir. Balans işlemi tamamlanmadan, doğru rot ayarı gerçekleştirilemez. Bu sebeple ilk olarak balans ayarı tamamlanmalıdır.

 

 

Rot Ayarı Nedir?

Rot ayarında, araçların direksiyon sisteminden, lastiklere giden hareket ve bu hareketin doğru sağlanıp sağlanmadığı incelenir. Bu ayar için direksiyon hareketini lastiğe ileten rot kolu, rot başı, rotiller ve akslar hedef alınmaktadır. Bu sistem direksiyonun çevrilmesi ile birlikte lastiği hareket ettiren ve sağa sola manevra yapmasını sağlayan parçaların bütününden oluşur. Bu sebeple ayar bozukluğu, dengesizlik ve tehlike yaratabilmektedir.

Rot Ayarı Nasıl Yapılır?

Rot ayarı, aracınızın lifte kaldırılarak yapılması gereken bir ayardır. Lastiklerdeki balans işlemi tamamlandıktan sonra, ustalarımız tarafından aracın alt kısmı incelenir ve ilgili parça analizleri yapılır. Sıkıntılar tespit edilirken, direksiyon sisteminden lastiğe dek uzanan tüm parçaların ayarı yapılmaktadır. Kimi durumlarda eskiyen parçaların değişmesi ve dengesizliğin bu şekilde ortadan kaldırılması gerekebilir. Genel anlamda rot balans, düzenli yapıldığında sorun yaratmayan kısa bir işlemdir.

Rot Balans Neden Yapılır?

Rot balans ayarı, aracın doğru hareket etmesi ve yol üzerinde sağa, sola kaymaması açısından önemlidir. Rot ayarı direksiyon hareket kabiliyetinin doğru algılanması, balans ise lastiklere eşit ağırlık dağılması adına yapılmaktadır. Araçların hız yapabilen makineler olması dolayısıyla, canınızı tehlikeye atmayıp, bu küçük ayarları düzenli olarak yaptırmanızda fayda var. Bu konuda uzman personelimiz ve güler yüzlü hizmetimiz ile sizlere yardımcı olmaktayız.

Rot – Balans
Rot – Balans
Rot – Balans
Rot – Balans
Rot – Balans
Rot – Balans

RANDEVU FORMU